Як покращити інвестиційний клімат в Україні?


Тема Інвестиції в страхуванні. ОВДП

Ростислав Лукач, Державна агенція України з інвестицій та інновацій

Ростислав Лукач, Державна агенція України з інвестицій та інноваційДержавна агенція України з інвестицій та інновацій була створена два роки тому за рішенням Президента України для виконання такого завдання, як заохочення інвестицій за допомогою правових та економічних механізмів. У першому кварталі 2008 року в Україну ввійшло прямих іноземних від усього об’єму інвестицій близько 10% від усього об’єму за всі роки незалежності нашої держави.

Щодо підготовки до ЄВРО-2012, то наша агенція зробила свої пропозиції щодо створення пілотних механізмів, адже про механізми і питають усі великі інвестори, для залучення коштів, які будуть привабливі і сприятливі для міжнародної інвестиційної спільноти, а також для нашої національної фінансової еліти. Це венчурний фонд та муніципальна установа з державною часткою для фінансування муніципальних проектів. Успіх ЄВРО-2012 буде залежати від багатьох факторів, і у першу чергу від стану економіки України.

Як державна установа може впливати на покращення інвестиційного клімату, на покращення ситуації на інвестиційному ринку України. В 2007 році наша діяльність була спрямована за такими основними напрямами: покращення правового середовища, розбудова інвестиційної інфраструктури, покращення інвестиційного іміджу України. По першому пункту, у минулому році 17 інноваційних та інвестиційних проектів отримали державну підтримку на загальну суму 760,4 млн. грн. По 19 проектах у минулому році було надано підтримку на загальну суму 144,5 млн. грн., це була спеціальна програма компенсації відсоткових ставок за кредитами.

Було створено мережу регіональних центрів інноваційного розвитку, їх зараз 11 в Україні, і саме ці регіональні центри працюють на підготовку сприятливих умов і підготовку тих інноваційних проектів, які готують на отримання державної підтримки місцеві інноватори. Розпочато було роботу і зроблено перші пропозиції щодо моделі планування соціально-економічного розвитку регіонів для забезпечення їхньої самодостатності. Із м. Севастополь, наприклад, вже підписано угоду про продовження і поширення співпраці.
Щодо стосується інфраструктури, то ми вивчали європейський інвестиційний досвід модернізації ринків капіталу, російський досвід, і навіть досвід Єгипту. Ринки капіталів – це термін, який вживається відповідно до міжнародних стандартів. Вивчивши досвід багатьох країн, ми опрацювали оптимальну, зрозумілу і прозору для учасників ринку і інвесторів схему. Тут є інвестори, інфраструктура, є компанії-емітенти, як також учасники цього ринку, і є посередники. Посередників ми розділили на регульовані і нерегульовані.
У результаті модернізації ринків капіталу в Україні мають виникнути і надійно функціонувати регульовані ринки емісійних цінних паперів, у тому числі державних муніципальних та похідних фінансових інструментів.

Про деякі заходи з розвитку інвестиційної інфраструктури. Це, в першу чергу, створення спеціалізованих небанківських інноваційних фінансово-кредитних установ, венчурний обмін фінансування інноваційної діяльності. Саме ці інструменти увійшли в державну цільову програму, яку ми будемо впроваджувати в наступні роки.

Після завершення програми модернізації в Україні мають з’явитись певні інституції, сприятливі для інвестиційної спільноти. Це - центральний дипозитарій цінних паперів, центральний контрагент ринку, консолідована біржова система, яка включає у себе товарні та сировинні біржі, і звичайно має бути інформаційна мережа, що буде об’єднувати професійних учасників системи та споживачів їхніх послуг.

Що це дасть бізнесу? У нас немає ринкової системи визначення ціни на основні товари, і тоді, коли буде створено справжню біржову систему, як у всьому розвиненому світі, то можна буде визначити що і скільки коштує. Це також буде зручний доступ до інвестицій тих підприємств, які хочуть розвиватись. Для учасників ринку – це адаптація послуг до міжнародних прозорих стандартів. // Катерина Михайлова, forINSURER.com