Міжнародний страховий поліс „Зелена карта”: практичні моменти


В січні 1998 року Україна приєдналася до міжнародної системи автотранспортного страхування, яке відоме під назвою «Зелена карта» і функціонує з 1953 року. Мабуть, українським громадянам, які на власних автомобілях подорожують країнами Європи, цей вид обов'язкового страхування вже добре відомий. Проте, для більшості він є новим і незрозумілим. Тому варто розкрити основні практичні моменти в дії цього виду страхування.
Перш за все, потрібно зрозуміти, що таке система автострахування «Зелена карта», як вона діє, від чого страхує.
«Зелена карта» - це система обов'язкового страхування відповідальності власників автомобілів за кордоном, до якої, окрім України, входять усі країни ЄС, Марокко, Туніс, Іран, Ірак, Ізраїль, Турція, а також частково Білорусія і Молдова. Основним завданням цієї системи є захист потерпілих в ДТП за участю автовласників-нерезидентів країни. В цілому, «Зелена карта» - це поліс, створений відповідно до закону про обов'язкове страхування власників транспортних засобів, без якого Ви не маєте права керувати автомобілем на території країн-учасниць даної системи.
Отже, якщо Ви плануєте виїжджати за кордон на власному автомобілі, Вам необхідно придбати поліс «Зелена карта». Строк, на який страховик погодиться заключити з Вами договір - від 15 днів - до 1 року. Купити поліс можна як у страхових компаній, що є повними членами Моторного (транспортного) страхового бюро України (М(Т)СБУ), так і в прикордонних точках продажу. Шукати вигідніших умов при купівлі Зеленої карти не варто, адже поліси,
умови страхування і тарифи стандартні у всіх компаніях (вони встановлюються М(Т)СБУ).
При купівлі полісу Вам буде видано три примірники Зеленої карти (оригінал та дві копії).
На даний час страховики пропонують два види полісів:
- «Уся Європа», який стосується усіх європейських країн;
- «Східна Європа», що є дійсним на території Білорусії, Молдови, Румунії та Болгарії.
Вартість першого (на 15 днів), становить 155 грн. для власника легкового автомобіля, та 365 грн. - вантажного; другого (теж на 15 днів) - відповідно 126грн. та 182 грн. Варто зазначити, що зі збільшенням строку дії договору страхування, вартість самого поліса також зростає.
Уявімо собі, що під час Вашої поїздки за кордон з Вашої вини усе-таки сталася дорожньо-транспортна пригода. Що ж робити у такому випадку? Перш за все, Вам слід викликати дорожню поліцію країни перебування і отримати виписку з протоколу про даний випадок. Далі необхідно пред'явити «Зелену карту» для того, щоб страхова компанія-резидент даної країни перевірила дійсність поліса. Але запам'ятайте: оригінал поліса за жодних обставин не можна залишати в поліції чи в інших учасників ДТП. Адже саме оригінал -доказ Вашого страхування, запорука Вашого захисту страховою компанією.
Після цього Ви отримаєте повідомлення про ДТП, яке потрібно заповнити. Якщо мова країни, в якій Ви перебуваєте, Вам невідома, заповнити його можна українською. Додатком до цього повідомлення повинен бути детальний опис аварії і перелік неполадок в автомобілі внаслідок даної ДТП.
Наступний крок, який Ви повинні здійснити, - повідомити у письмовому вигляді про дорожньо-транспортну пригоду страховика. Сюди включають заяву, точні дані про випадок (дату, місце, обставини, при яких відбулася ДТП, перелік учасників, інформацію про пошкодження автомобіля потерпілої сторони) і копію поліса.
Яка ж послідовність дії цього механізму далі? Після звернення потерпілої особи у страхову компанію, що є резидентом країни, остання в першу чергу перевірить дійсність належного Вам поліса «Зеленої карти» в українського страховика і повідомить йому орієнтовну суму збитку. Після підтвердження українським страховиком реальності видачі Вам «Зеленої карти» зарубіжний страховик виплачує відшкодування потерпілій особі. Усі необхідні документи про випадок він пересилає українському страховику з розрахунком страхового відшкодування і обґрунтуванням величини своїх витрат, пов'язаних з визначенням збитку. Український страховик, одержавши і проаналізувавши ці документи, перераховує належну суму страховику в країну, де трапилася ДТП. У випадку, якщо український страховик тимчасово неплатоспроможний, банкрут, або якщо поліс «Зеленої карти» виявиться фальсифікованим, відшкодування збитку здійсниться за рахунок М(Т)СБУ.
Мабуть, кожному винуватцю такої ДТП цікаво, яка ж сума збитку і виплата страхового відшкодування. Визначення відшкодування в кожній з країн-членів Зеленої карти здійснюється з урахуванням законодавства даної країни і директив Європейського Союзу. Саме так було визначено мінімальну страхову суму за одним полісом, яку було вирішено встановлювати в розмірі не менше 600 тис. євро. Тому, в Республіці Польща страхова сума встановлена саме в такому розмірі. В Німеччині вона дорівнює 5 млн. євро за збитки життю і здоров'ю та 1 млн. євро - за майнові збитки, в Швеції - по 300 млн. шведських крон за кожен ризик. В інших країнах Європи (Великобританії, Бельгії, Словаччині, Угорщині, Чехії, Норвегії, Молдові, Франції) немає обмеження відповідальності страховика за такі збитки.

Зазначимо, «Зелена карта» - це поліс про страхування Вашої громадянської відповідальності лише перед третіми особами. І, якщо Ви є винуватцем ДТП, страховик повинен здійснити виплату відшкодування потерпілим, але тут є винятки. Так, страховик не компенсує шкоду:
О у разі заподіяння шкоди життю та здоров'ю власника транспортного засобу, винного у виникненні дорожньо-транспортної пригоди;
О за пошкоджене або знищене майно чи вантаж, що містилось у транспортному засобі винного у ДТП;
- за пошкодження транспортного засобу винного у виникненні ДТП;
- за забруднення чи пошкодження внаслідок ДТП об'єктів довкілля;
- за наслідки пожежі, яка виникла внаслідок ДТП за краєм проїзної частини і на прилеглій до неї території;
- за пошкодження внаслідок дорожньо-транспортної пригоди антикварних речей, коштовностей, предметів релігійного культу, колекцій картин, рукописів, грошових знаків, цінних паперів;
- якщо дорожньо-транспортна пригода виникла внаслідок навмисних дій або грубої необережності третьої особи, визнаних такими в установленому порядку;
- якщо ДТП виникла внаслідок масових безпорядків і групових порушень громадського порядку, військових конфліктів, стихійного лиха, вибуху боєприпасів, пожежі транспортного засобу, не пов'язаних з цією пригодою.

Страховик може вимагати від Вас компенсації у випадку:
- навмисного заподіяння шкоди третій особі;
- керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин;
- при відсутності посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
- у разі, коли Ви як винуватець залишили місце дорожньо-транспортної пригоди, порушивши встановлені правила;
- коли страховий випадок стався через невідповідність технічного стану транспортного засобу вимогам чинних Правил дорожнього руху України;
- коли після виплати страхового відшкодування з'ясовується, що страхувальник або третя особа надали неточні відомості, які призвели до підвищення суми виплати тощо.

Можливий також випадок, коли ДТП, учасником якої Ви стали, виникла внаслідок неправомірних дій водія іншого автомобіля. В такому разі, Ваша страхова компанія не зобов'язана здійснювати виплати потерпілим. Але для отримання компенсації від особи, винної у ДТП, Вам рекомендується звертатися в національне бюро «Зеленої карти» (їх координати вказані в полісі) чи в компанію, де застрахована відповідальність винного у ДТП.
Ефективність системи Зелена карта більше, ніж за 47 років її існування доведено. За роки свого функціонування основний механізм дії цієї системи практично не змінився. Тому, можна з впевненістю сказати, що приєднання України до системи «Зелена карта» - це ще один крок уперед в розвитку страхування в нашій країні, ще одна сходинка, яку подолала Україна, в напрямку формування, удосконалення і ствердження страхової культури серед громадян нашої держави.