Закордонний досвід інноваційного менеджменту на прикладі страхових компаній Греції. Перспективи заст

Лахно Ю.О., Президент корпорації “Страхова група “Гарант”, Загребной В.М., член Ради директорів корпорації “Страхова група “Гарант”

“... потрібен менеджер з інноваційним мисленням...”

В світовій практиці існує багато різних форм фінансування інноваційних ризикових проектів. Найпростіша з них зводиться до безпосереднього перерахування коштів від інвестора до виконавця інноваційного проекту, більш складні передбачають ряд додаткових заходів з метою зниження ризику та розподілу можливих збитків між групою інвесторів.

Серед різних моделей інноваційних фондів можна виділити інноваційні фонди неприбуткового, некомерційного типу. Їх засновниками, як правило, виступають організації, які володіють коштами для проведення вкрай необхідних їм досліджень та розробок.

Неприбуткові, некомерційні фонди охоплюють всі фази інноваційного процесу. Вони поступово і поетапно утворюються, починаючи з фундаментальних наукових проробок найважливіших суспільних проблем і закінчуючи використанням споживачами кінцевих нововведень, що практично вирішують ці проблеми.

За останні десятиліття у світі одержали широке розповсюдження декілька практичних форм здійснення ризикових капіталовкладень, з якими пов'язане фінансування інноваційних проектів. Найпростіша з них зводиться до безпосереднього перерахування коштів від інвестора до засновників малої інноваційної фірми. Більш складні форми передбачають ряд додаткових заходів із метою зниження ступеню ризику та поділу між групою інвесторів можливих збитків у результаті невдалих капіталовкладень.

Практичне застосування фінансування в економіку країни й інноваційних проектів можна розглядати на прикладі такої галузі як страхування.

У системі світової економіки важливу роль має страхування. Події, що відбулися у зв’язку з трагедією 11.09.01р. переконливо це підтверджують. (Загальні очікувані збитки американських страхових компаній - 9 171 млн. дол., європейських страхових компаній - 8 003 млн. дол., компаній по страхуванню життя - 550 млн. дол.)

Сформована, на сьогоднішній день, світова система страхування має декілька функцій - основна і традиційна - це надання страхового захисту від ймовірних подій, що можуть завдати майновий збиток або збиток життю або здоров'ю. У країнах із розвиненою економікою та високим рівнем споживання практично від 90% і більше можливих ризиків традиційно застраховані по ризиковим видам страхування.

Обсяг наданих страхових послуг достатньо високий і займає значне місце у внутрішньому валовому продукті (ВВП). Розрізняють два основних підходи в страхуванні – ризикове та накопичувальне. Система накопичувального страхування, як правило, поширюється на життя, здоров'я і систему пенсійного забезпечення.

Потрібно відзначити, що однією з допоміжних функцій страхування, як галузі в економіці розвинених країн - є інвестиційна функція. Страхування в Україні розвивається темпами, що випереджують, у порівнянні з іншими галузями народного господарства, та, по своїх темпах росту, займає одне з головних місць у світі. Проте на сьогоднішній день в Україні не створені умови для інвестування значних засобів страховиками в економіку України. У цьому плані цікавий аналіз діяльності страхових компаній у Греції, країни з населенням приблизно 10,5 млн. чоловік.

При аналізі діяльності страхових компаній Греції за 11 років - із 1989 до 1999р. спостерігається стійкий зріст загального обсягу страхових премій - із 427,75 млн. дол. до 2 667,81 млн. дол. Економіка Греції в цей період розвивалася достатньо динамічно. Внутрішній валовий обсяг грошових вкладень в економіку країни в цей період зростає з 28 665 млн. дол. до 101 445 млн. дол.

Цікаво відзначити, що частка зібраних страхових премій у Греції в частці до ВВП у ці роки стійко росте і за 11 років з обсягу 1,11% зросла до 2,14%. Зріст страхових премій і збільшення їхньої частки у сукупному ВВП дозволив страховикам збільшувати інвестиції в економіку і за період, що аналізується, загальні інвестиції з 1989 р. по 1999 р. зросли з 1,35%, що в грошовому вираженні склало 518,97 млн. дол., до 4,07% - що склало 5 065,68 млн. дол. у 1999 році. За рахунок страхової галузі здійснюється довгострокове інвестування, і в 1999 році сума загальних інвестицій майже в 2 рази перевищувала об’єм зібраних страхових премій. Важливо відмітити увагу на те, що це довгострокове інвестування в економіку власної країни дешевими грошима за рахунок внутрішнього ринку страхування. Спостерігається стійкий зріст у зазначений період суми страхових премій на одну особу і, якщо в 1989 р. він складав 66,78 дол., то в 1999 р. - 239,48 дол. По ризикових видах страхування основне місце займає страхування відповідальності власників транспортних засобів і його обсяг у 1999 році склав 55,15% від загального обсягу страхових премій. До відома, 04.10.01 р. Верховна Рада України розглянула два проекти законів - зміни до Закону України «Про страхування» і Закон «Про страхування автогромадянської відповідальності», останній у цей день, черговий раз не був прийнятий і сьогодні відповідальність власників автотранспортних засобів страхується на підставі Постанови Кабінету Міністрів №1175 від 28.09.96 р. На жаль, реальна ситуація на дорогах України, пов'язана з травматизмом і загибеллю людей, потребує серйозної зміни законодавства України. Введення Закону «Про страхування автогромадянської відповідальності» хоча б частково захистило і дозволило би компенсувати збитки, нанесені майну та збитки, пов'язані зі збитком життю і здоров'ю потерпілих (для довідки: повна майнова відповідальність по даному виду страхування складає 25 500,0 грн., відповідальність по життю та здоров'ю – 8 500,0 грн.).

Страхування від вогню та стихійних лих займає 14,02%. Для України, із її природними умовами і техногенними наслідками (Закарпаття, Буковина) не можна не оцінити актуальність і важливість такого виду страхування. Страхування наземного транспорту склало 10,42%. Інші майнові ризики - 4,86%. Страхування від нещасного випадку - 3,53%, страхування транспортних вантажних перевезень - 3,05%, страхування загальногромадянської відповідальності - 1,87%, страхування, пов'язане з асистуванням - 1,83%. Менше 1% склали страхування на випадок хвороби, авіатранспортних і морських засобів, страхування відповідальності авіа- і судовласників, страхування кредитно-фінансових ризиків.

По накопичувальному страхуванню картина така: 49,5% всього обсягу займає накопичувальне страхування життя. На жаль, в Україні на сьогоднішній день накопичувальні види не одержали широкого розповсюдження з різноманітних причин і відома практика попередніх років, коли накопичувальним страхуванням займалися закордонні страхові компанії, що діють в основному у розріз із законодавством України. 40,4% охоплено страхуванням через інвестфонди, тобто альтернативно пенсійному страхуванню, 8,8% - керування групами пенсійного фонду, 1,24% - медичне страхування.

За період, що аналізується, у Греції збільшилися темпи росту обсягів страхових премій, пов'язаних із ризиковим та накопичувальним страхуванням. Йшов постійний приріст, що щорічно складав більш 1%. Кількість страхових компаній із 1992 до 1999 р. зменшилася з 161 до 114 компаній. І що цікаво, що з 1994 р. до 1999р. відбувається збільшення питомої ваги страхових премій, що збираються на значні страхові компанії.

Як приклад: у 1994 р. перші п'ять компаній зібрали страхових премій по життю - 68,15%, а в 1999 р. - 70,39% від суми премій, зібраних усіма страховими компаніями.

Сума балансів (активів) страхових компаній стійко зростає, середньорічний приріст склав 26,4%.

Проводячи порівняння з українським страховим ринком, можна відзначити, що страхові премії в 2000 р. склали 2 136 млн. грн., що приблизно дорівнює 395 млн. дол., тобто на одного громадянина України витрати по страхуванню складають приблизно 8 дол. на рік. У порівнянні з Грецією ця цифра менше в 30 разів. Виплати страхових відшкодувань в Україні в 2000 р. склали 407 млн. грн. (~ 75 млн. дол.).

В Україні добровільне страхування майна за шість місяців 2001 р склало 78%, обов'язкові види страхування (недержавні) - 10,42%, добровільне страхування відповідальності - 6,6%, державне обов'язкове страхування - 3,3%, добровільне особисте страхування - 7,44%, страхування життя (без накопичувального страхування) - 0,46%. Середні темпи росту за 6 місяців склали 164%, кількість страхових компаній на 30.06.2001 р. - 310 компаній, на 30.10.2000 р. страхових компаній було 271. Власний капітал на 30.06.2001 р. був 1,443 млн. грн., що складає 860 тис. дол. на одну страхову компанію. Для порівняння сума балансу грецьких страхових компаній складає 2 466 486 млн. драхм. Що в середньому на одну компанію складає 570 млн. дол.

У порівнянні з Грецією, ми бачимо реальний стан страхового ринку, що значно поступається по фінансових показниках грецькому і, як наслідок - це неможливість здійснити значне інвестування коштів в економіку країни. Основна причина такого стану страхового ринку України - це недоліки законодавчої і нормативної бази, що регулює страхові відношення великої кількості дрібних страхових компаній і, як наслідок - необхідність перестрахування за кордоном. За 1998 р. було передано в перестрахування 70 млн. дол. , у 1999 р. - 80 млн. дол. , у 2000 р. - приблизно 150 млн. дол.

Для виправлення негативного стану, що склався на страховому ринку України необхідно здійснити такі негайні заходи: законодавчо стимулювати зміцнення фінансових можливостей страховиків, прискорити прийняття Закону «Про автогромадянської відповідальність», законодавчо встановити механізм контролю виконання цих законів, необхідно внести зміни в Закони «Про міліцію», «Про дорожній рух», внести зміни в Цивільний і Цивільно-процесуальний кодекси України, що регламентують страхову діяльність в Україні і чіткий порядок оплати страхових збитків.

З огляду на світовий досвід у накопичувальному страхуванні та житті, де страхову премію сплачують фізичні та юридичні особи, страхові виплати виключити з оподаткованого доходу.

Розробити механізм перекладу страхових резервів у твердоконвертовану валюту, особливо з введенням накопичувального страхування з подальшим розміщенням у НБУ під відсотки не вище, ніж пропонують МВФ і ЄБРР.

Перехід до ринкової економіки передбачає зменшення ролі країни в інноваційній діяльності через ряд причин (у першу чергу проблема інвестиційного клімату) в найближчий час в Україні держава і далі змушена грати ключову роль у фінансуванні найважливіших напрямків НТП. Проте доцільно декілька змінити схему такого фінансування. Джерелом засобів повинні активніше виступати позабюджетні фонди, для участі в котрих необхідно активно залучати приватний капітал, комерційні банки, страхові компанії й таке ін.

Приклад Греції підтверджує практичну можливість інвестування інноваційної діяльності використовуючи страхову галузь.

За нашою експертною оцінкою через рік в економіку України страхова галузь могла б інвестувати 400 - 500 млн. дол. на рік з подальшим збільшенням обсягу довгострокових інвестицій.

З огляду на відомий світовий досвід у створенні фінансових холдингів із необхідною інфраструктурою по обслуговуванню страхового бізнесу у 2000 році була створена Корпорація «Страхова група «Гарант».

Створення Корпорації «Страхова група «Гарант» є новаторським і прогресивним в економіці України і дозволяє концентрувати капітал чотирьох національних страхових компаній - це ВАТ «УСК «Гарант-АВТО», ЗАТ «СК «Київ», ВАТ «НФСК «Гарант Ре», ЗАТ «Гарант-ЛАЙФ». Участь у холдингу ТОВ «Гарант-АССИСТАНС», ТОВ «Гарант-КОНСАЛТИНГ», ЗАТ Український Центр післяаварійного захисту «Експерт-Сервис», Недержавного пенсійного фонду «АВТОАЛЬЯНС» забезпечують реальну інфраструктуру по обслуговуванню страхового бізнесу.

ТОП-10 СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ УКРАЇНИ

КАСКО ОСАЦВ ТУРИЗМ ДМС LIFE МАЙНО ЗК
премії виплати
  1. ARX 1 040 974 491 283
  2. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 866 753 426 462
  3. УНІКА 534 866 248 375
  4. VUSO 449 235 190 026
  5. ТАС СГ 402 509 261 743
  6. UNIVERSALNA 395 958 123 141
  7. ЕКСПРЕС СТРАХУВАННЯ 342 528 204 368
  8. ІНГО 333 454 191 811
  9. PZU УКРАЇНА 194 272 100 738
  10. ПЕРША 94 657 50 259
  1. ТАС СГ 642 298 313 887
  2. ОРАНТА 605 113 233 619
  3. PZU УКРАЇНА 304 102 156 220
  4. VUSO 201 600 102 041
  5. ЄВРОІНС 182 113 98 789
  6. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 163 337 74 642
  7. ІНГО 159 573 79 961
  8. ARX 155 674 76 197
  9. УНІКА 140 365 77 000
  10. ПЕРША 89 310 46 700
  1. VUSO 53 569 19 833
  2. PZU УКРАЇНА 47 671 31 562
  3. ARX 28 166 26 530
  4. ТАС СГ 23 435 6 139
  5. УНІКА 17 692 10 841
  6. ІНГО 15 107 5 595
  7. UNIVERSALNA 13 202 2 213
  8. ОРАНТА 9 065 2 496
  9. ПЕРША 8 797 1 940
  10. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 3 847 2 432
  1. УНІКА 799 131 391 429
  2. UNIVERSALNA 358 053 214 160
  3. ІНГО 342 554 238 654
  4. ARX 277 345 162 936
  5. VUSO 208 952 209 891
  6. PZU УКРАЇНА 162 208 117 429
  7. ТАС СГ 150 731 136 975
  8. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 100 251 73 925
  9. ЄВРОІНС 65 824 51 763
  10. ПЕРША 45 097 26 614
  1. МЕТЛАЙФ 1 274 306 238 768
  2. ГРАВЕ УКРАЇНА ЖИТТЯ 259 262 98 654
  3. УНІКА ЖИТТЯ 203 544 54 570
  4. PZU УКРАЇНА ЖИТТЯ 186 690 27 932
  5. ARX LIFE 168 246 31 533
  1. ARX 410 131 90 090
  2. ІНГО 333 083 37 491
  3. УНІКА 180 205 4 343
  4. VUSO 162 356 114 427
  5. UNIVERSALNA 98 861 3 898
  6. АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ 98 082 12 885
  7. ТАС СГ 56 212 5 191
  8. ОРАНТА 48 462 2 743
  9. PZU УКРАЇНА 38 430 4 730
  10. ПЕРША 20 039 401
  1. ТАС СГ 628 333 209 613
  2. PZU УКРАЇНА 258 646 78 658
  3. ПЕРША 209 139 79 437
  4. ОРАНТА 173 180 44 319
  5. ІНГО 162 544 70 984
  6. VUSO 71 325 42 650
  7. ARX 64 731 22 762

ДІЗНАЙСЯ ВАРТІСТЬ СТРАХУВАННЯ ОНЛАЙН


Insurance Review by Beinsure

©2004-2024 FORINSURER (Форіншурер) — журнал про страхування та іншуртех: новини страхового ринку, рейтинги надійних страхових компаній та банків. Для підготовки матеріалів використано огляди та дослідження Beinsure.com — Digital Media.

© Finance Media LLC. D-U-N-S Number 36-516-0096. Реєстраційний код (ЄДРПОУ) юридичної особи №5727935. Дата реєстрації 06.03.2008.
Адреса: вул. Євгена Сверстюка, 11А, Київ, 02660, Україна. Тел: +380445168560.

© Повне чи часткове використання рейтингів страхових компаній заборонено. База даних рейтингів є інтелектуальною власністю журналу Insurance TOP (УНДІ Права та економічних досліджень). Погляд Редакції не завжди може співпадати з думкою авторів, компаній чи ЗМІ. © Фото: Pexels.