Щодо Постанови Нацбанку України „Про внесення змін до Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності”


Прес-служба Національного банку України повідомляє, що Правлінням Національного банку України 29.09.2006 прийнята постанова № 381 „Про внесення змін до Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності” (далі – Постанова), зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2006 року за № 1167/13041.

Необхідність розробки та впровадження цього документу викликана передусім потребою у врегулюванні питання щодо забезпечення:

1. виплати нерезиденту збитків, завданих під час дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) на території України, згідно з вимогами Закону України „Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

З цією метою до Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності [1] внесено норму, яка передбачає надання права переказу за кордон нерезидентам коштів в іноземній валюті за дорученням страхових компаній.

2. перерахування платежів нерезиденту-перестраховику страховими компаніями, що страхують відповідальність перевізників – членів Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України відповідно до Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП [2] .

Надання такої можливості українським страховим компаніям ґрунтується на приєднанні України у липні 1994 р. [3] до Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Митна конвенція МДП 1975 року) з метою прискорення транспортування експортно-імпортних вантажів автомобільним транспортом.

Ця Конвенція передбачає гарантійну систему, яка будується на основі страхування ризиків, пов’язаних з порушенням процедури МДП, метою якої є максимальне спрощення перевезення товарів під митними печатками та пломбами в міжнародному сполученні та забезпечення необхідної митної безпеки та гарантії доставки товару. Відповідно до умов Конвенції кожен користувач книжки МДП обов’язково повинен мати страхове покриття, яке покриває заборгованість, що може виникнути перед митними органами інших країн у разі порушення перевізником умов транзиту. Це страхове покриття розповсюджується на кожну книжку МДП, що видана автоперевізнику. У свою чергу, автоперевізники сплачують страхові внески в гривні визначеній Асоціацією міжнародних автомобільних перевізників України страховій компанії, яка за рахунок цих внесків має купити іноземну валюту та здійснити перерахування її на рахунок визначеного нерезидента-перестраховика.

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11.04.2000 № 135 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27 квітня 2000 р. за N 254/4475

[2] Під терміном «операція МДП» мається перевезення вантажу від митниці місця відправлення до митниці місця призначення з додержанням т.з. процедури МДП, встановленої Митною конвенцією (Конвенцією МДП).

[3] відповідно до Закону України від 15.07.94 № 117 «Про участь України у Митній конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП 1975 року)»