Реальне страхування чи фінансові схеми в Україні


Реальне страхування в Україні сьогодні є не настільки рентабельним, як в останній час про це говорять - таку думку висловила голова правління "Української транспортної страхової компанії" Галина Пішакова на Всеукраїнській нараді представників страхового ринку, що проходила 1 квітня 2004 року.

На сьогоднішній день проблемою розвитку страхового ринку України є існування двох типів компаній, тих, котрі займаються реальним страхуванням, і тих, при участі яких реалізують фінансові схеми.
Рентабельність діяльності цих двох груп компаній різна. У реальному страхуванні ця величина, в динаміці за кілька років порівнянна з показниками закордонних страхових компаній, на дані яких постійно посилаються в оглядах страхового ринку України. В середньому, рентабельність компаній, що здійснюють саме страхування складає біля 10-15%, в залежності від видів страхування у портфелі компанії та фінансових успіхів страховиків в цілому, зрозуміло, що рік з роком не співпадають. В обсязі отриманих страхових платежів 45%-55% витрачається на оплату збитків, 25%-35% - це операційні витрати та сплата податку 3% від отриманих платежів, 10%-15% страхова компанія має можливість використовувати на розвиток своєї діяльності.
Інша справа, що в усіляких рейтингах приймають участь страхові компанії, котрі к реальному страхуванню мають лише достатньо відділене відношення. Показники діяльності таких компаній викривляють реальну картину на страховому ринку. Більш того, їх діяльність призводить до такої ситуації, як збільшення середньої заробітної плати спеціалістів низької кваліфікації в цілому на страховому ринку - економічно не обґрунтовану з точки зору реального страхування. Але що важливо, ці компанії, як правило, не дуже хвилює професійний рівень спеціаліста, а лише його основні навички у страхуванні та мінімальний досвід роботи. Зрозуміло, що маючи різну економічну основу діяльності, страхові компанії, що займаються реальним страхуванням, працюючи на фінансовий результат від страхування, мають інші можливості з оплати праці своїх спеціалістів. Звісно, що кваліфіковані кадри завжди будуть затребувані і кожна компанія зацікавлена утримати свого досвідченого спеціаліста, та платити ті гроші, яких він вартий.
Можна говорити про те, що проблем на страховому ринку України достатньо, питання в тому, що і як буде робитися для їх рішення Держкомісією, Лігою страховиків і, в кінці кінців, окремо взятою страховою компанією.