Те, чим раніше для громадян були фортечні мури, має стати вітчизняний інститут страхування


Тема Прогнози та тенденції ринків

Валентин Бобчук, газета "Закон і бізнес" № 40

Інтерв’ю газети "Закон і бізнес" з головою правління Страхової групи “ТАС” Валерієм Суксіним.

“Страхова виплата — це вершина діяльності страхового бізнесу...” - зазначає голова правління СГ “ТАС” Валерій Суксін. Здавалося б, парадоксальне твердження, невже страховики можуть бути зацікавлені у страхових відшкодуваннях?

— Вас це дивує?— продовжує Валерій Дмитрович,— але у будь-якої вершини є основа, наша основа спирається на фундамент задоволення запитів і виправдання сподівань Клієнта, для нас головне, щоб він знову повернувся саме до нас. У компанії уже сформувався, так би мовити, золотий фонд наших Клієнтів.

— Однак Ви ж не станете заперечувати, що ваша компанія, як і будь-який суб`єкт підприємницької діяльності зацікавлена, насамперед, у прибутках, і чим менше страхових виплат, тим більше прибутку.

— Ми не ставимо за мету отримання прибутків за рахунок зменшення виплат. Для підвищення рівня рентабельності у нас, як і в будь-якої страхової компанії, є інші можливості. До речі, як стверджують західноєвропейські аналітики, галузь страхування є одним із найдохідніших різновидів фінансового бізнесу. Чому? Бо якщо взяти світову практику, то, немає такої галузі ні в економіці, ні в життєдіяльності людини, яка б не мала стосунків із страхуванням. Страховики оцінюють ризики і виступають потужною інституцією захисту майнових, соціальних інтересів громадян. Крім цього, в країнах з стійко розвинутою економікою накопичувальні види страхування (страхування життя, пенсійне страхування, ред.) відіграють роль потужних інвесторів економіки.

— А чи характерно це для національного страхового ринку?

— Якщо охарактеризувати страхову галузь в цілому, то це чи не єдина з галузей економіки, в якій, в останні роки, спостерігається стабільний ріст основних показників. На жаль, поки що частка страхових платежів вітчизняних компаній у ВВП складає 1,5 %. Щоправда, цей показник в п`ять разів нижче європейського і в сім разів японського. Накопичувальні види страхування зайняли всього 0,52 % вітчизняного страхового портфеля. На Заході це співвідношення знаходиться в пропорції п`ятдесят на п`ятдесят. Накопичувальні види страхування і є базою для довгострокового інвестування економіки.

— Тож, як видно із статистичних даних, національний страховик поки що не може виступати в ролі інвестора, де ви розміщуєте вільні активи?

— Вибір для розміщення страхових резервів, на жаль, обмежений, є ряд питань, які вимагають законодавчого врегулювання, в значній мірі це стосується і звуженості ринку цінних паперів, тож страховики змушені формувати страхові резерви на банківських рахунках і депозитах, умови розміщення їх відповідають світовим стандартам.

— А от, якщо порівняти національні страхові компанії з тенденціями розвитку страховиків у постсоціалістичних країнах, чи є якісь закономірності?

— Вони мають певні спільності. Для них властиве залучення іноземного капіталу. В Угорщині не залишилось жодної компанії, в якій не було б зарубіжних інвестицій, у Польщі у всіх сорока страхових компаніях теж присутній іноземний інвестор.

— До речі, згідно останніх даних на національному ринку зареєстровано 331 страхова компанія, а в Польщі їх 40, чи означає це, що скорочення їх кількості неминуче?

— Так, це природній процес, і в цьому немає нічого поганого. Адже незабаром збільшуватимуться статутні "пороги", і частина компаній змушена буде, так би мовити, перекваліфікуватись, у страхових посередників, брокерів. Зараз цей прошарок взагалі відсутній, а це ж гальмує розвиток ринку в цілому. Якщо говорити про гальмівні процеси, то до них ще варто додати кадровий дефіцит, адже раніше фахівців цієї галузі готували лише у Тернополі, зараз відкрилась ще одна кафедра. Але цього недостатньо. У нашій компанії, до речі, приділяється значна увага, цій проблемі, зокрема, ми відкрили навчально-методичний центр, наші спеціалісти час від часу навчаються за кордоном.

— А от хто навчає страхових агентів, і який їх внесок у страховий портфель компанії?

— У нас розроблені спеціальні програми, тренінги. Але, як свідчить практика, із сотні страхових агентів, що пройшли навчання, тільки десять ідуть працювати, і тільки один із них працює успішно. Як бачите процес, схожий до пошуку голки в копиці сіна. Що стосується їхнього внеску, то він поки що незначний, зазвичай агенти працюють з фізичними особами, і лише двадцять відсотків з юридичними.

— До речі, а який у компанії баланс клієнтів? І які види страхування переважають?

— Нашими клієнтами є як крупні банки і виробництва, так і рядові громадяни. Якщо говорити про види страхування, то вони охоплюють майже увесь спектр послуг, понад сорок видів. Знову ж нашій компанії властива універсальність і комплексний підхід. Ми можемо укласти угоду в будь-якому регіоні країни, маємо у своєму розпорядженні сорок філій та дирекцій. Щодо структури страхового портфелю, то найбільше місця у ньому займає страхування майна, наприклад, автотранспорту. скільки коштуватиме страховий поліс для пересічного громадянина?

— В середньому один відсоток від від страхової суми. Що стосується страхування нерухомості від пожежі, цей відсоток значно нижчий і може складати О.4, 0.35 відсотка. У нас різноманітні страхові продукти, і гнучка тарифна політика, яка враховує реальний фінансовий стан того чи іншого клієнта.

— Валерію Дмитровичу, чи можете сказати на завершення нашої бесіди, що вітчизняне страхування має уже зримий горизонт перспективи.

— Так, це закономірність розвитку. Економіка не може розвиватись без ефективного страхування, тому у нас велике майбутнє.