НАСК “Оранта” - 80 років присвячено страховому ринку. (Інтерв`ю)


Тема Прогнози та тенденції ринків

Ірина Денисова, експерт-консультант

З інтерв`ю консультанта науково-практичного журналу “Страхова справа” № 4(4)2002 з в.о. Голови правління НАСК “Оранта” Ярославом Покотило.

“Оранта” понад 80 років працює на страховому ринку, має 553 структурних підрозділи. Спираючись на такий солідний досвід Вашої компанії, як Ви оцінюєте сучасні тенденції розвитку страхової галузі України?

Страхова галузь в Україні останніми роками має зростаючі динамічні показники розвитку. Страхові платежі в загальному обсязі ринку страхування щорічно зростають приблизно у 1,5-2 рази.

Що до перспектив розвитку ринку страхування в Україні, то його потенціал важко переоцінити. Існує багато сегментів ринку, які поки що слабко розвинені, наприклад, страхування юридичних осіб. Приріст обсягу страхових платежів наочно демонструє привабливість та потенціал цього напряму - ще десять років тому він практично не розвивався, оскільки ризики промислових підприємств не були предметом страхування. Також високопотенційними та перспективними видами є медичне страхування та страхування життя.

На жаль, за останні десять років у галузі страхування не обійшлося без втрат. Практично було згорнуто страхування життя та страхування ризиків сільськогосподарських підприємств. Повноцінне відновлення такої діяльності потребує забезпечення на законодавчому та організаційному рівнях. Держава ще має подбати про стимули для страхувальників цих сегментів.

Деякі передумови для цього наявні вже нині, однак знову-таки багато що залежить від реалізації та розвитку нещодавно прийнятих законодавчих ініціатив.

Загалом, страхова галузь ще не займає того вагомого місця в економіці держави, як це мало б бути. На жаль, на сьогодні загальний обсяг страхового ринку України не досягає рівня початку 1990-х років. Так, у 1990 році обсяг страхових платежів Укрдержстраху становив 3,8 млрд крб. при курсі національної валюти до долара США 1:1. Нині обсяг усього національного страхового ринку становить трохи більше 2 млрд грн при курсі національної валюти до долара США 1:5,28. Цифри красномовні.

Серед негативних тенденцій важливо відзначити монополізацію сегментів страхового ринку відомчими страховими компаніями. Також згубна для розвитку страхування недобросовісна конкуренція, протекція відомчих державних установ певним страховим компаніям. Страховикам часом бракує конструктивної коаліційної єдності у вирішенні складних завдань.

Загальними позитивними тенденціями розвитку страхової галузі можна також назвати суттєве підвищення професіоналізму операторів страхового ринку, а також розвиток споживчої культури страхування.
На розвиток страхової галузі мають значний вплив складні суперечливі процеси як на ринку, так і в суспільстві в цілому. Проте ми дивимося у майбутнє з оптимізмом, маючи на це обґрунтовані підстави. Очікування щодо інтенсивних позитивних змін, пов’язані передусім з вирішенням актуальних проблем галузі, усуненням зазначених негативних тенденцій. Вагому роботу в цьому напрямі провадить Ліга страхових організацій України. Це професійне об’єднання має величезний потенціал у сприянні розвитку страхування в Україні.

Без перебільшення можна сказати, що НАСК “Оранта” має величезний досвід у сфері страхування і протягом багатьох років зберігає провідні позиції в обслуговуванні населення. А як Ви особисто оцінюєте роботу компанії?

Передусім хочу відмітити, що мені дуже приємно очолювати таку солідну компанію, як НАСК “Оранта”. Це справді велика честь, але й велика відповідальність.

Особисто я вважаю, що неприпустимо зупинятися на досягненому, успіх “Оранти” в обслуговуванні населення — це лише частина високого потенціалу компанії. На сьогодні ми лідируємо у сегментах, які є низькорентабельними порівняно з іншими, тому вже сьогодні приділяємо значну увагу освоєнню нових більш рентабельних сфер професійної діяльності. Диверсифікація сегментів, у яких працює компанія, є одним із найактуальніших завдань сучасного етапу розвитку. Зокрема, серед напрямів пріоритетного розвитку компанії можна назвати страхування ризиків юридичних осіб, автотранспортне страхування, медичне страхування, страхування життя. Стосовно останнього, ми маємо не тільки унікальний досвід, а й відповідну структуру, яка вже зараз готова активно працювати за цим видом страхування.

Таким чином, якщо відповідати коротко, особисто я не зовсім задоволений часткою НАСК “Оранта” у всіх сегментах страхового ринку. Необхідні зміцнення та розвиток ще багатьох ринкових позицій, а це, в свою чергу, потребує значних капітальних вкладень, інвестицій у розвиток і професійне вдосконалення спеціалістів. Саме високий фаховий рівень нашого персоналу я вважаю чи не найважливішим фактором успіху компанії. Ми активно використовуємо потенціал досвідчених кадрів, а також здійснюємо активний пошук та залучення професіоналів високого класу.

НАСК “Оранта” — розгалужена страхова структура‚ яка має поширену мережу представництв у всіх куточках України. У роки економічного спаду нелегко було зберегти дієздатність такої структури. Як Вам це вдалося?

Це, насамперед, завдяки досвідченому менеджменту керівництва та особливій атмосфері корпоративної єдності, відданості працівників НАСК “Оранта”. Проте значну роль відіграла також специфіка сегментів страхового ринку, у яких працює компанія. Справа в тому, що навіть у найскрутніші економічні часи залишався попит на страхові послуги саме серед фізичних осіб. І цей попит об’єктивно підтримував пропозицію з боку “Оранти”, що позитивно відобразилося на збереженні кадрів та структури компанії. Хоча без втрат, звичайно ж, не обійшлося. Нині одне з найнагальніших завдань — поновлення матеріально-технічної бази регіональних підрозділів компанії. У середині 1990-х років було втрачено централізований контроль у п’яти великих областях, але це було наслідком рішення урядових структур, про яке вже не раз сумно згадували на всіх рівнях. За останні роки нам вдалося відновити регіональну структуру, і компанія знову повноцінно представлена у всіх регіонах України.

Стосовно корпоративної культури нашої компанії. Треба відзначити, що працівники нашої компанії вирізняються високою дисципліною, порядністю та усвідомленням важливої справи, яку ми всі робимо. Саме завдяки цьому компанії вдається долати різні перешкоди та негаразди.

Значну роль у збереженні унікальної структури НАСК “Оранта” відіграє особливий авторитет нашої компанії. Ми завжди декларували, а головне — підтверджували діями наш основний принцип: все, що ми робимо — ми робимо в інтересах наших клієнтів. І перший доказ тому — наші страхові виплати клієнтам (страхові відшкодування). Реальна професійна турбота про клієнта — це ідеологія НАСК “Оранта”, перевірена багаторічним досвідом. Компанія завжди дотримується принципу так званої “чистоти жанру” і не робить ставку на “фінансові схеми”, досить популярні на сучасному страховому ринку. Довіра персоналу компанії та її клієнтів — це запорука успіху нашого бізнесу.

Відомо, що компанія “Оранта” пропонує багато видів страхування як фізичних, так і юридичних осіб. А які з видів страхування, що пропонує Ваша компанія, Ви вважаєте найбільш цікавими і які користуються попитом серед страхувальників? Які фактори, на Вашу думку, зумовлюють цей вибір?

Щодо сегмента фізичних осіб, найбільш масовим є страхування будівель і домашніх тварин. Популярність цього виду страхування зумовлена психологічними та соціальними факторами. Предмети страхування у даному випадку — це соціально та персонально значимі речі. Очевидно, що житло відноситься до базових потреб людини. Інтуїтивно люди прагнуть запобігти втрати найважливішого, тому й страхують. Теж саме з худобою на селі. Для багатьох селян худоба — це чи не єдине джерело доходу і засіб до існування, отож спрацьовує та сама мотивація. Якщо до цього додати високопрофесійну роботу страхових агентів НАСК “Оранта”, то можна сказати, що сформовано повноцінний прогресивний механізм взаємодії попиту та пропозиції, який зазнає впливу, але діє практично незалежно від політичних та економічних факторів. І ми маємо практичне підтвердження життєздатності та ефективності такого механізму: компанією здійснено 9000 виплат потерпілим від стихійного лиха на Закарпатті. Обсяг страхового відшкодування перевищив 5 млн грн. Після цього зросло усвідомлення необхідності страхування у населення, зросла довіра до нашої компанії, з’явилося багато нових клієнтів.

Автотранспортне страхування також є одним з найбільш цікавих для клієнтів видів страхування. Головна причина полягає знову-таки у реальності ризиків, пов’язаних із автотранспортом.

Відроджується масове страхування сільськогосподарських ризиків. А ми маємо у цьому сегменті досвід, заслужений авторитет та дуже показні виплати, які є запорукою успіху у роботі на селі.

Дуже популярним та перспективним є комплексне страхування юридичних осіб. Професійне зменшення реальних ризиків є невід’ємним елементом фінансового менеджменту підприємства, тому бізнесмени та підприємці шукають гарантованого страхового захисту. Ми зарекомендували себе у цьому сегменті як “компанія реальних виплат”, що дуже позитивно впливає на просування наших страхових продуктів серед юридичних осіб.

Які нові страхові продукти “Оранта” запропонує найближчим часом?

Як уже зазначалося, великої уваги компанія приділяє розвитку медичного страхування, зараз ми завершуємо остаточне доопрацювання необхідних матеріалів для його запровадження. Також новим у асортименті “Оранти” є автотранспортний асістанс. Незабаром клієнти компанії з автотранспортного страхування отримають унікальну перевагу в обслуговуванні пошкоджених автомобілів у державному масштабі. Ми також покладаємо серйозні надії на страхування життя і активно готуємося на всіх рівнях до виходу на ринок із цим видом страхування: вдосконалюємо структуру, вивчаємо вітчизняний та зарубіжний досвід, готуємо відповідні документи та розробляємо заходи для просування цих страхових продуктів.

Цікавою прогресивною пропозицією НАСК “Оранта” є страхування домашнього майна, але цей вид потребує принципово нового маркетингу, над програмою якого нині активно працюють спеціалісти компанії.

Стосовно страхування юридичних осіб “Оранта” постійно здійснює методологічний пошук та дослідження щодо вдосконалення наявних та розроблення принципово нових програм. Зокрема, найближчим часом компанія вийде на ринок з комплексними програмами страхування певних категорій клієнтів: банків, операторів агропромислового сектора, системних VIP-клієнтів.

У нас на даний час триває комплексна ревізія правил страхування: доповнюються та оптимізуються існуючі, традиційні; розробляються та випробовуються нові. Це дає змогу сподіватися на певні конкурентні переваги.

Ярославе Богдановичу, Ви присвятили страхуванню 25 років свого життя. Які проблеми стоять сьогодні перед керівником потужної страхової компанії?

Так, дійсно, за останні роки діяльності у сфері страхування я встиг попрацювати, так би мовити, у двох вимірах: досвід роботи у радянські часи включає здорове розуміння стабільності, системності та відповідальності; робота у пострадянський період — це досвід нестандартних рішень, швидкого реагування, мобільності, жорсткої конкуренції.

Основним своїм завданням на даному етапі розвитку я вважаю організацію переходу потужного організму НАСК “Оранта” на нові рейки повноцінної успішної комерційної діяльності. Звичайно, з цим пов’язано багато проблем. Перш за все, доводиться ламати стереотипи та менталітет персоналу компанії. Безумовно, позитивним є багаторічний досвід, але із заскорузлістю та інертністю професійного мислення треба боротися. Фахівці розвиваються разом з компанією, це повною мірою стосується й мене як керівника.

Зміна господарського статусу компанії у зв’язку з завершенням приватизації потребує найближчим часом комплексної перебудови та перегляду цінностей. Валові показники, які визначають успішність компанії, поступаються перед новими пріоритетами якісних показників, які визначатимуть розвиток нашої компанії відповідно до основної місії комерційної структури — отримання прибутку. Можу сказати, що я добре почуваюся в режимі таких змін, впевнений в успішному майбутньому НАСК “Оранта” і пишаюся тим, що у здобутках компанії є частка моєї праці.

Зараз багато говорять про низьку страхову культуру населення і пропагування страхування. Що робить Ваша компанія для якнайповнішого інформування громадян?

У питанні страхової культури дуже часто відбувається підміна причини та наслідків. У більшості випадків, особливо стосовно фізичних осіб, основною проблемою насправді є низька платоспроможність громадян. Тут є декілька цікавих особливостей. Менталітет сільського мешканця передбачає активне користування страховими послугами, він підкріплений усталеною традицією ще з часів обов’язкового страхування будівель і тварин. Але їхня споживча активність безпосередньо залежить від наявності коштів, з якими на селі дуже сутужно.

Міське населення, навпаки, має значно вищу платоспроможність, проте низький рівень усвідомленої потреби у страхуванні. Цілу низку проблем, пов’язаних з цим, необхідно вирішувати за допомогою комплексних програм “паблік рілейшнз” та спрямованої реклами. Такі маркетингові програми є пріоритетним напрямом діяльності НАСК “Оранта” на сучасному етапі. Ми усвідомлюємо потребу високопрофесійного підходу до розв’язання цих проблем, тому залучаємо до співпраці значні ресурси та досвідчених фахівців.

Ми дуже цінуємо те, що наша компанія для багатьох уособлює страхування в Україні, тому з усією відповідальністю прагнемо сприяти формуванню та розвитку національної страхової культури.

Чи стикалася “Оранта” з випадками страхового шахрайства? Якщо так, то як Ви з ними боретеся?

Звичайно стикалася, як і будь-яка страхова компанія. На жаль, страхове шахрайство є одним з найбільш привабливих способів нелегального заробітку в усьому світі. У боротьбі з цим явищем ми користуємося обміном досвіду, вжиттям системних заходів. Зокрема, ретельно аналізуємо потенційних страхувальників, здійснюємо персональну перевірку. Для цього в компанії створено службу безпеки, яка є необхідним атрибутом сучасного страхування. Особлива увага приділяється до проектів по значних ризиках. У кожному випадку за результатами аналізу робиться спеціальний висновок щодо можливості та доцільності співпраці. У НАСК “Оранта” створено унікальну базу недобросовісних клієнтів, яку активно використовують усі підрозділи компанії. Також дуже пильну увагу приділяємо контролю виплат страхового відшкодування.

Однак у вирішенні проблеми шахрайства у страхуванні найбільш ефективними є колегіальні заходи. Ми вважаємо дуже необхідною та корисною ініціативу “Оранти” щодо створення національної бази даних недобросовісних клієнтів, якою б могли користуватися всі оператори страхового ринку України і навіть зарубіжні страховики.

Нещодавно Верховна Рада України прийняла в новій редакції Закон України “Про страхування”. Які з норм даного Закону Ви вважаєте найбільш важливими для розвитку страхового ринку України?

Загалом, прийняття нової редакції Закону України “Про страхування” є значною та давно очікуваною подією. Підвищення вимог до мінімального розміру статутного капіталу, безперечно, позитивно вплине на платоспроможність операторів страхового ринку. До того ж, більша частка страхового капіталу залишатиметься в Україні, а не переводитиметься за кордон у формі перестрахування тощо. Важливо, що в новій редакції Закону виписано нові умови страхування життя. Надії на позитивні зрушення ми пов’язуємо з дозволом працювати у сфері страхування життя з іноземною валютою. Це є дуже своєчасний захід, а скільки він діятиме, буде залежати від стабілізації національної економіки.

Запровадження обов’язкового страхування в аграрному секторі економіки, енергетиці та інших галузях, які мають стратегічне значення для держави, також є дуже позитивним для страховиків та страхувальників. Достатньо згадати проблеми, які були пов’язані з пошкодженням ліній електропередач. Біда вчить нас бути обережнішими, випереджати можливі негативні наслідки.

Однак такі заходи не можуть бути відірвані від контексту законодавчого розвитку. Треба застосувати законодавчі важелі для забезпечення обов’язковості певних видів страхування, централізовано та цивілізованими методами з боку держави стимулювати страхувальників дотримуватися норм закону. Щоб запобігти таких проблем, які виникли з обов’язковим страхуванням цивільної відповідальності, необхідно розробити та ухвалити відповідні нормативно-правові акти для забезпечення реалізації Закону України “Про страхування”.

На сьогодні НАСК “Оранта” — найбільша компанія України за чисельністю працівників. Які основні критерії добору високопрофесійних кадрів? Як ви дбаєте про їхнє професійне зростання?

Саме високий професіоналізм і є основним критерієм добору спеціалістів у компанії. Його складовими є відповідна професійна підготовка у галузі страхування (спеціальна освіта, професійний досвід). У компанії на сьогодні працюють багато відомих фахівців різних спеціальних профілів, чимало кандидатів наук та визначних практиків, які вже зарекомендували себе на ринку фінансових послуг. Ми використовуємо системний підхід до роботи з кадрами. У наступному році планується реалізація комплексної програми розвитку персоналу, але вже нині активно застосовуємо ефективні методи, які не один рік працюють для підвищення рівня професіоналізму та організації роботи персоналу.
Наприклад, регулярно проводимо навчальні та тренінгові заходи у рамках внутрішньої системи професійної підготовки кадрів компанії на базі центрального апарату. Навчання спеціалістів проводиться своїми силами, а також із залученням відомих спеціалістів. Інколи ми навіть організовуємо стажування спеціалістів компанії за кордоном.

Менеджери по персоналу тримають у полі зору багатьох спеціалістів з інших страхових компаній. Забезпечуючи привабливі умови праці, професійного та кар’єрного зростання, ми беремо участь у конкурентній боротьбі за талановитих та перспективних професіоналів.

Специфікою страхової справи є складність страхових продуктів‚ тому до спеціалістів страхових компаній висуваються високі вимоги щодо поєднання спеціальних знань, практичного досвіду, підготовки у різноманітних галузях та всебічної культури. У НАСК “Оранта” спостерігається типова для страхового ринку тенденція конгломерації професіоналів-страховиків та вузьких спеціалістів із різних галузей. На сьогодні якісна професійна діяльність страховика не можлива без залучення медиків, інженерів, агрономів, математиків, психологів та інших фахівців.

Ми добре розуміємо, що загальний успіх компанії залежить від головного нашого здобутку — кваліфікованого персоналу, тому я особисто приділяю якнайпильнішу увагу цьому аспекту управління компанією.

Надійність страховика — основний фактор при виборі клієнтом страхової компанії. А який зміст вкладаєте в це поняття особисто Ви?

Я вважаю, що надійність страхової компанії складається із двох груп показників, за якими можна також оцінювати страховиків. Насамперед - це фінансові показники: власний капітал, ліквідність, страхові резерви, диверсифікація та оптимізація страхового портфеля та ефективне використання перестрахування. Проте, не менш важливими є нематеріальні показники, такі як: довіра клієнтів, авторитет торгової марки страховика, ділова репутація компанії, її паблісіті. Ми у НАСК “Оранта” активно працюємо над поліпшенням показників обох груп. А інтереси наших клієнтів виписані як статутна мета компанії — отримання прибутку через максимально добропорядне обслуговування клієнтів та забезпечення їх страховими продуктами найвищої якості.

Як Ви вважаєте, чи зможе Уповноважений орган, створення якого передбачено Законом України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” і ніяк не відображено у Державному бюджеті на 2002 рік, визначити правові засади у сфері надання фінансових послуг? І що, на Ваш погляд, сприятиме роботі цієї структури?

Хотілося б, щоб ця структура якнайшвидше отримала свій фінансово-правовий статус та почала роботу з вирішення гострих проблем, які існують на страховому ринку, зокрема створення системи підзаконної нормативної бази. Сподіваюся та дуже розраховую на те, що це буде справді незалежна структура, яка обстоюватиме винятково державні інтереси, а не намагання окремих операторів ринку. Особливо важливим я вважаю залучення Уповноваженого органу до усунення таких негативних аспектів, як участь силових структур держави у процесі лобіювання страхових компаній та недобросовісна конкуренція на страховому ринку.

Що б Ви хотіли побажати нашим читачам, фахівцям страхової галузі напередодні Нового року?

Як професійне новорічне побажання хочу зазначити, що страхування — це необхідна умова життя суспільства, що забезпечує його стабільність. У ринкових умовах держава обґрунтовано знімає з себе турботу про деякі соціально-економічні аспекти, справедливо перекладаючи їх на ринкові механізми, одним з яких є страхування.

Усвідомлення цього є запорукою фахового зростання та успішної професійної діяльності в ринковому середовищі. Бажаю колегам і парнерам успіхів та професійної самореалізації! А ще, щоб у наступному році ми не бігали за клієнтами, “купуючи” їхні страхові платежі, а цивілізовано та якісно обслуговували їх за їхнім свідомим вибором!